DEMO İNCELE
ÜCRETSİZ İNDİR

Prestashop Prestashop – Alexa Sorunu

Merhaba Arkadaşlar,

Genelde sorun olarak görmediğimiz bir konu son zamanlarda soruna dönüşmekte,

Nisan 2016 da Türkiye Genelinde Alexa da 2500-3000 sırasında ki sitemiz hızlı bir gerilemeye girdi ve şu anda 16000 sınırını geçti…

Site konusunda tüm güncellemeler yapıldı ayrıca google dan siteye girişlerin kontolunde yapıldığında giriş olarak ziyaretcilerde ve alışverişte bir gerileme gözükmemekte.

Buna rağmen Alexa bize sorun çıkarıyor. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım istemekteyim.

2 thoughts on “Prestashop Prestashop – Alexa Sorunu

 1. MehmetGuler - 30 Mart 2017 at 00:01

  Öncelikle; Alexa ziyaretçi sayınız veya sitenizin popülerliği ile ilgili bilimsel standartlarda bir ölçek değil.

  İkinci ön bilgi; sitenizin arama sonuçları sırlamasında da etkili değil. Yani kaygılanmaya veya sevinmeye değer değil.

  Alexa kendi kullanıcılarından trafik datası toplayarak veri üreten bir yapı. Bunun dışında ISP’lerden ve Google gibi kaynaklardan da veri alıyor. Bu veriler gerçek trafiğinizin tamamını kapsamadığı gibi sitenizin arama sonuçlarındaki yerini de etkilemiyor. Sizin yaşadığınız düşüşün asıl sebebi ise yeni internet siteleri. Her gün binlerce yeni domain yayına giriyor ve bir kısmı alexa’da olmaması gereken yüksek sıralara yerleşiyor. Örneğin bizim kendi sitemiz Türkiye genelinde ilk 500’deydi. Şimdi 20.000’de. İkisi de doğru değil. 

  Kendi çalışma şeklini şöyle tanımlıyorlar: 

  Alexa’s traffic estimates and ranks are based on the browsing behavior of people in our global data panel which is a sample of all internet users.

  Cevap
 2. Elgor - 30 Mart 2017 at 00:01

  Mehmet bey,

  Haklı olabilirsiniz bazı konularda ama rakip sitelerde Alexa sıralaması çok oynamıyor, bazıları IdeaSoft, bazıları Magento kullanmakta… Tek bizim sitede hızlı gerileme var, Prestashop eklentilerinde soru varmı yok mu bunu bilsek ona göre düzenleme yapacağız.

  Cevap

Cevap bırakın

PrestaShop Türkiye WhatsApp Grubu