DEMO İNCELE
ÜCRETSİZ İNDİR

Prestashop BİRLEŞTİR,SIKIŞTIR VE ÖNBELLEK ayarları?

CCC sayfanın yüklenme süresini kısaltır. Temanızın koduna bile dokunmadan bu ayarlarla performansınız artacaktır. Temanızın beykentajans.com 1.4 ile uyumlu olduğundan emin olun, öbür türlü CCC sorun yaratır.
CSS için akıllı önbellek
EVET HAYIR
Javascript için akıllı önbellek
EVET HAYIR
HTML i küçültün
EVET HAYIR
HTML satır içi JavaScript sıkıştırabilirsiniz
EVET HAYIR
Apache optimizasyonu

yukardakı ayarlardan hangini kullanmak daha sağlıklı ve faydalıdır

HATA AYIKLAMA MODU kullanmak iyimidir?

teşekkürler arkadaşlar

6 thoughts on “Prestashop BİRLEŞTİR,SIKIŞTIR VE ÖNBELLEK ayarları?

 1. MehmetGuler - 29 Mart 2017 at 23:52

  Merhaba 

  Tüm bu şeçenekler sunucu performansı ve network bant genişliği gibi alt paramtrelere bağlıdır. 

  Herkese uyar bir optimizasyon yoktur. 

  Zaten bu yüzden Prestashop bunları sizin seçmeniz için seçenek haline getirmiştir. 

  Yoksa en iyi performansı alacağınız şekilde sabit olurdu. 

  Cevap
 2. MehmetGuler - 29 Mart 2017 at 23:52

  Şu adreste bunlara değinmiştim. http://prestashoptr….-ccs-ve-smarty/

   

  CCC sıkıştırma, birleştirme ve belleğe alma işlemlerinin baş harfleri ile oluşturulmuş bir teknik ismidir. Bu ayarlar sunucunun DERLEME PERFORMANSI’nı ARTTIRMAZ ! hatta azaltabilir. Fakat “TARAYICI DERLENME SÜRESİ” nam-ı diğer sayfa açılış süresi üzerinde etki sahibidir.

  Smart cache for CSS

  Sitenizi ziyaret eden ziyaretçilere css dosyalarını bir bellekten sağlar. Bu birleştirilmiş dosyalar içeren oldukça hızlı bir yapıdır. İlk sayfa gösteriminde ziyaretçinin tarayıcısına kayıt edilir ve ziyaretçi silmediği sürece orada kalır.

  Avantajları: Bant genişliği tasarrufu sağlar, tarayıcı derleme hızını arttırır. (sayfanız daha hızlı çalışır). Dezavantajı yoktur.

   

  Smart cache for JavaScript

   Önceki seçenek gibi çalışır. Fakat JS dosyalarını tampon belleğe alır.
  Avantajları: Bant genişliği tasarrufu sağlar, tarayıcı derleme hızını arttırır. (sayfanız daha hızlı çalışır). Dezavantajı dinamik javascript kodu kullanan amatör modülleri bozabilir. JS kodlarının sıralaması bozulduğunda çeşitli hatalar oluşabilir.

    Minify HTML 

  Bu seçenek HMTL kodunu sıkıştırdığı için sunucudan istemciye aktarım daha kısa sürer. SUNUCU DERLEME YÜKÜNÜ ARTTIRIR ! Sayfanız daha hızlı çalışmasına rağmen daha geç derlenir. Toplamda daha yavaş bir sayfa açılma süresi ile karşılaşabilirsiniz.  Avantajı network tasarrufu sağlar. Dezavantajı: sunucuya ek yük getirir. çoğu amatör modülü bozar.

    Compress inline JavaScript in HTML

  HMTL kod içindeki javascript kodunu sıkıştırır. Çok küçük bir oranda sayfanın kod boyutunu küçültür. Avantajı network tasarrufu sağlar. Dezavantajı: sunucuya ek yük getirir. çoğu amatör modülü bozar.

   

  Move JavaScript to the end

  Bildiğiniz üzere Javascript kodları sayfa tamamen yüklendikten sonra çalışır. Sayfalar da yukarıdan aşağıya doğru yüklenir. Bu seçenek javascript kodlarını sayfanın sonuna yükler. Böylelikle sayfanın önce önemli yerleri sonra js kodları yüklenir. Şahsen en gereksiz ve en sorunlu bulduğum seçenektir.  SUNUCU DERLEME YÜKÜNÜ ARTTIRIR ! BİR ÇOK MODÜLÜ VE TEMAYI BOZAR !

   

  Apache optimization

  Sunucu yapınıza göre çok değişkenlik gösteren karmaşık bir seçenektir. Büyük ihtimalle gelecekte bu seçenek kaldırılacaktır. Sadece php derlemesinde Apache kullanan sunuculara performans arttırdığı varsayılabilir. Çoğu sunucu için etkisiz elemandır. Fakat doğru sunucu için kilit parametredir. Derleme yükü yaratmaz. Genelde hiç bir şeyi bozmaz.

  Bir sonraki bölümde önbellek tipleri ve kripto seçenekleri ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım. Yorumlarınız ile içeriği zenginleştirdiğiniz için teşekkür ederim.

   
   

   

  Cevap
 3. YasinTürk - 29 Mart 2017 at 23:52

  tşkler kardeşlerim bu süper bilgiler için ben bu işlemleri kurcaladıktan sonra yüklediğim modülleri modül bölümünden göremiyorum sürümlerden dolayı yeni versiyon yükledim kendi orjinal öldülünü sildim yükledim görmüyor ama localhosta çalışıyor aynı tasarım yedeğinden bunu cözemedim bir türlü

  Cevap
 4. MehmetGuler - 29 Mart 2017 at 23:52

  tşkler kardeşlerim bu süper bilgiler için ben bu işlemleri kurcaladıktan sonra yüklediğim modülleri modül bölümünden göremiyorum sürümlerden dolayı yeni versiyon yükledim kendi orjinal öldülünü sildim yükledim görmüyor ama localhosta çalışıyor aynı tasarım yedeğinden bunu cözemedim bir türlü

  Öncelikle rica ederim. Okuduğunuz için teşekkürler. 

  Bahsettiğiniz sorunu da çözelim. Modülleri aynı sayfadan pasif duruma getirmiş olabilirsiniz. 

  Çevirisi “Olmayan modülleri devre dışı bırak” şeklinde yapılmış bir seçenek var. Onu hayır yapınız.

  Sonucu burada paylaşmanızı rica ederim. 

  Cevap
 5. YasinTürk - 29 Mart 2017 at 23:52

  olmuyor kardeşim daha öncede eticsoft ile çalışmıştım memnun kalmıştım teşekkürler cevaplarınızdan dolayı ama hala modülleri göreiyorum müdüller kısmında

  Cevap
 6. YasinTürk - 29 Mart 2017 at 23:52

  Düzelttim Arkadaşlar Teşekkürler Diğer Arkadaşlar içinde Bilgi olsun insan bazen farkında olamıyor ( Yüklü & Yüklenmemiş ) modülleri seçince düzeldi.. cevaplayan tüm kardeşlerden Allah razı olsun

  Cevap

Cevap bırakın

PrestaShop Türkiye WhatsApp Grubu